Wiadomości

Rosja – koszykarze UNICS pokonali CSKA w trzech dogrywkach

Rosja (bbabo.net), - W szalonym pod względem intensywności i dramatyzmu meczu sezonu zasadniczego United League koszykarze kazańskiego UNICS pokonali CSKA na stronie gościnnej w Moskwie - 105:103 . Ta gra przejdzie do historii jako jedna z najjaśniejszych w historii międzynarodowego turnieju.

W stołecznym „Megasporcie” na mecz zgromadziło się około dwóch tysięcy widzów. Nie jest to zła liczba na dziś, biorąc pod uwagę ograniczenia panujące podczas pandemii i fakt, że wielu fanów sportu koncentruje się na wydarzeniach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w Chinach.

W tym sezonie uczestnicy majowej „złotej” serii rozgrywek United League spotkali się już po raz czwarty. Na początku listopada w ramach naszego turnieju Kazań u siebie pokonał panującego mistrza wynikiem 69:64, a w połowie grudnia ponownie zwyciężyła drużyna ze stolicy Tatarstanu, ale w Moskwie i na spotkaniu Euroligi , a jeszcze bardziej przekonująco - 88:67. Jednak całkiem niedawno, bo pod koniec stycznia 2022 r., Red-Blues zdołali zrewanżować się w Kazaniu w drugiej rundzie głównego rozgrywek kontynentalnych - 86:75.

Teraz UNICS bardzo pewnie rozpoczął pierwszą kwartę – 26:13. Drużyna wojskowa długo doganiała swojego pryncypialnego przeciwnika, stopniowo, a jednak pod koniec drugiej dziesięciominutowej kwarty, po trafieniu kapitana Nikity Kurbanowa, zredukowała stratę do minimum – 41: 42. Z takim wynikiem rywale poszli na dłuższą przerwę.

Potem była wyrównana gra, przywództwo zmieniało się co chwilę, wszystko szło do rozwiązania w ostatnich sekundach normalnego czasu. Ale tak się nie stało, do końca 40 minut punkt nie został ustalony. Dziesięć sekund przed syreną, najlepszym zawodnikiem Zjednoczonej ligi w styczniu, według kibiców chorwacki legionista UNICS Mario Hezonja wyprzedził gości (77:75), w ataku powrotnym zasłużyła na darmo armia Litwina Marius Grigonis rzuty i celne dwa razy z linii. Na tablicy wyników - cztery "topory", czyli 77:77.

Co zaskakujące, scenariusz tego zakończenia niemal powtórzył się na mecie pierwszej dodatkowej pięciominutowej tercji. Na 5 sekund przed sygnałem Grigonis ponownie znajduje się na linii karnej i ponownie wrzuca do bramki dwie piłki jedna za drugą - 85:85.

Nie udało się wyłonić zwycięzcy w drugiej doliczonej pięciominutowej tercji. Ponownie drużyna armii uciekła rzutami wolnymi, ale tym razem Daniel Hackett, po jego rzutach zostało jeszcze pół minuty - wynik się nie zmienił. Znowu absolutna równość - 92:92.

A jednak Kazań, prowadzony przez chorwackiego specjalistę Velimira Perasovicia, który został mianowany przez Ligę za zasługi trenerem drużyny World Stars na mecz All-Star 20 lutego, przechylił szalę zwycięstwa w trzeciej dogrywce na swoją korzyść. Na początku 55. minuty UNICS przegrywał (101:103), zwycięstwo odniosło trafienie Mario Hezony i celny rzut OJ Mayo, który wykonał chwilę przed syreną, już finalny.

Główne wyniki statystyczne tego fantastycznego meczu są następujące: Mario Hezonha (31 punktów) i John Brown (16) stali się najbardziej produktywnymi w składzie zwycięzców, Daniel Hackett (33) i Gabriel Iffe Lundberg (19) byli najlepszymi strzelcami w szeregach CSKA. Co więcej, Hackett oddał pięć celnych strzałów zza rzutu za trzy punkty, wojskowy Nikola Milutinov oddał kilkanaście zbiórek, jego rywale Chezonya i Tony Dzhekiri – po dziesięć.

W innym meczu dnia petersburski „Zenith” na szosie z minimalną przewagą pokonał estońskiego „Kalewa” 75:74. Przeciwnicy podchwycili ducha bezkompromisowej walki z CSKA i Kazania. Zwycięzcy poniedziałkowych meczów prowadzą w mistrzostwach United League.

Wskaźniki UNICS – 11 zwycięstw – 2 porażki, „Zenith” – 10 zwycięstw i 3 niewypały. Następne w tabeli sezonu regularnego są (uszeregowane procentowo wygranymi) Avtodor Saratov (8-3), CSKA (9-4), Parma Perm i Lokomotiv Kuban Krasnodar (6-4). BC Niżny Nowogród (5-6) i Krasnojarsk Jenisej (4-7) również znajdują się w strefie awansu do play-offów.