Zakończył się Australian Open

Baku, 31 stycznia

Rosjanin Daniil Miedwiediew przegrał w pięciu meczach z Hiszpanem Rafaelem Nadalem w finale Australian Open. Miedwiediewowi po raz drugi z rzędu nie udało się wygrać decydującego meczu pierwszego w sezonie turnieju wielkoszlemowego.

Jak informowaliśmy w odniesieniu do TASS, spotkanie trwało 5 godzin i 24 minuty i zakończyło się wynikiem 2:6, 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, 7:5 na korzyść Hiszpana . W zeszłym roku Miedwiediew przegrał finał Australian Open z Serbem Novakiem Djokoviciem, który nie wziął udziału w obecnym turnieju z powodu naruszenia przepisów anty-COVID w Australii.

Dla Nadala ten finał Australian Open był piątym w karierze, wcześniej wygrał turniej tylko raz. Wygrana pozwoliła Nadalowi zostać jedynym liderem pod względem liczby zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych. Przed rozpoczęciem meczu Hiszpan miał na koncie 20 zwycięstw – tyle samo co Djokovic i Szwajcar Roger Federer.

Miedwiediew, gdyby wygrał, mógłby zostać pierwszym tenisistą w erze otwartej (od 1968 roku, kiedy wszyscy gracze, w tym amatorzy, mogli brać udział w dowolnych zawodach), który zdobyłby trofeum w drugim z rzędu turnieju wielkoszlemowym zaraz po jego debiutancki tytuł, aw lutym może prowadzić ranking Association of Tennis Professionals (ATP), ponieważ Djokovic straci wszystkie punkty zdobyte w turnieju rok temu. Zdobyte punkty są brane pod uwagę w rankingu dokładnie przez 52 tygodnie, nawet jeśli zawody odbyły się przed końcem tego okresu. W 2021 roku Australian Open odbył się od 8 do 21 lutego.

Rosyjski tenisista miał już za sobą doświadczenie gry z Nadalem w meczu finałowym turnieju wielkoszlemowego. W 2019 roku Miedwiediew przegrał także w pięciu setach w finale US Open. Jednak scenariusz meczu sprzed trzech lat radykalnie różnił się od obecnego. Miedwiediew, przegrywając dwa pierwsze sety, wyrównał wynik, ale Hiszpan był nadal mocniejszy - 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4. Ostatnie spotkanie rywalek odbyło się w półfinale Turnieju Finałowego ATP 2020, Rosjanka wygrała w trzech setach - 3:6, 7:6 (7:4), 6:3. Wynik osobistych spotkań w konfrontacji Miedwiediewa z Nadalem przed dzisiejszym meczem wyniósł 3-1 na korzyść hiszpańskiej tenisistki.

Gra „Swing”

W pierwszym secie zwycięstwo Rosjanina zajęło tylko 42 minuty. Od drugiej odsłony mecz zaczął obfitować w przedłużające się remisy, rywale zaczęli wymieniać się partiami podejmowanymi na cudzy serwis. W drugim secie, przy stanie 5:3 na korzyść Nadala i przerwie dla Miedediewa, na kort wbiegł kibic, ale natychmiast został zatrzymany przez pracowników stadionu. Po tym incydencie Miedwiediew prowadził grę na zagrywce Nadala, a następnie w tie-breaku zdołał wygrać drugą partię, ale przegrał w trzecim secie. Między trzecim a czwartym setem Miedwiediew poskarżył się sędziemu na zachowanie kibiców, którzy jego zdaniem cieszyli się z jego błędów. Na początku czwartej partii inicjatywa nadal była po stronie Miedwiediewa, ale w środku gry nastąpił przełom.

Zwycięzca dwóch turniejów Wielkiego Szlema w deblu mieszanym Andriej Olchowski był pewien, że szala zwycięstwa przechyli się na korzyść Miedwiediewa. „W trzecim secie, kiedy wynik w meczach wynosił 3:2 na korzyść Daniiła i 0:40 na zagrywce Nadala, również było wrażenie, że mecz powinien zakończyć się na korzyść Rosjanina, ale to jest tenis , tutaj pokazane są postacie i wytrzymałość” – powiedział. TASS – Być może jakieś pytania pojawiły się już z czwartego seta, w piątym była kompletnie wyrównana walka, swing. Chyba nikt nie mógł przewidzieć zwycięzcy na w pewnym momencie.

Po odwrotnej przerwie w piątym secie Miedwiediew mógł przywrócić grę na właściwe tory, ale mecz i tak zakończył się zwycięstwem Nadala. Według dwukrotnego finalisty Pucharu Davisa Andrieja Czesnokowa rosyjski tenisista nie miał wystarczającej siły fizycznej. "Po prostu w końcu nie było wystarczającej kondycji fizycznej. Był tak zmęczony fizycznie, że naprawdę bolało mnie patrzenie na to" - powiedział Czesnokow w rozmowie z TASS.

Być może na ostateczny wynik wpłynął najtrudniejszy ćwierćfinał Miedwiediewa z Kanadyjczykiem Felixem Auger-Aliassime, w którym Rosjanin odbił się od wyniku 0-2 w setach. Po tym meczu Miedwiediew przyznał trenerowi, że jest całkowicie wyczerpany.

Podczas ceremonii wręczenia nagród Miedwiediew zauważył wyczerpujący charakter finału: „Trudno powiedzieć po pięciu i pół godzinach gry, ale chcę pogratulować Nadalowi. To, co zrobił, było niesamowite. Poziom był naprawdę wysoki, Nadal podniósł się tempo po dwóch setach i pomyślałem, że nie może się zmęczyć, Rafael jest niesamowitym mistrzem."Nadal, który z powodu kontuzji zakończył ostatni sezon przed terminem, nie planuje na tym poprzestać. "Dopóki półtora miesiąca temu nie wiedziałem, czy wrócę do gry w tenisa. Dziś jestem tu przed wami [fanami] z tym trofeum, nie macie pojęcia, ile to dla mnie znaczy przyjechać wróć tutaj.Dziękuję za miłość, że wsparcie, które otrzymałam w ciągu ostatnich trzech tygodni pozostanie w moim sercu, mam wystarczająco dużo energii, aby kontynuować.To trudne czasy na organizację turniejów tenisowych, więc jestem szczególnie wdzięczny organizatorom i wolontariuszy – powiedział Hiszpan.

Z kolei Nadal przeszedł do historii – od tej pory wygrał 21 turniejów wielkoszlemowych – więcej niż jakikolwiek inny tenisista. Hiszpan wygrał Australian Open po raz pierwszy od 2009 roku, kiedy to Federer został pokonany w finale.

Całkowita pula nagród w turnieju 2022, który zakończył się w Melbourne na twardych kortach, wynosi 54 miliony dolarów.